Štenice domácí (Cimex lectularius )

Je to asi 6 - 7 mm dlouhý, rezavě hnědý hmyz se zakrnělými křídly. Štěnice vydává, zvláště je-li stisknuta, charakteristický "ploštičný" zápach. Vyskytuje se zpravidla v zařízeních hromadného ubytování: koleje, internáty, hotely. Někdy také i v běžné bytové zástavbě. Je to noční  hmyz, přes den ukrytý v různých škvírách ve zdech, nábytku, pod tapetami, v zásuvkách a vypínačích elektrického rozvodu. V počáteční fázi výskytu je lze objevit především v posteli. V noci vyhledávají svého hostitele. Živí se krví obratlovců, v našich podmínkách hlavně člověka. Štípance štěnice se zpravidla vyskytují v řadách po dvou a více štípnutích. To je způsobeno přesunem parazita o kousek dál v případě, že byla štěnice vyrušena během sání.

Dospělá samice klade do různých škvír a úkrytů 2 - 10 vajíček denně. Z nich se za 6 - 17 dnů líhnou asi 1 mm velké larvy. Štěnice má 5 nymfálních stádií, každé saje jednou. Při pokojové teplotě proběhne celý vývoj asi za 1 - 2 měsíce. Imago žije až 1,5 roku.

Štěnice se šíří většinou se zavadly, nábytkem apod. Přenos onemocnění nebyl prokázán, nicméně poštípání štěnícemi může vyvolat nepříjemné alergické reakce.

V současné době se objevily po celé Evropě kmeny štěnic rezistentní vůči pyrethroidním přípravkům, které lze pořídit v drogeriích. Výskyt štěnic se zvyšuje a přínáší globální problémy. Jejich hubení vyžaduje odborný přístup a průmyslové insekticidy.

Štěnice aktuálně